Sunday, 21 March 2010

دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي در سال 1388

سال 1388 هجری خورشیدی که پشت سرگذاشتیم برای همه ایرانیان از جمله دراویش و پیروان طریقت نعمت اللهی گنابادی ، سالی پر تشنج و اندوه بار بود . سایت مجذوبان نور ضمن تبریک و تهنیت بهار و تولد دوباره طبیعت ، وقايع اتفاقيه عليه دراويش گنابادی و برخی اقدامات صورت پذیرفته از سوی دراویش در این سال را منتشر مي کند ، بدان اميد كه علاوه بر مرور آنها در اذهان ، متعدیان به حقوق دراويش و قانون گريزان در مراکز قدرت نیز كمي بيشتر به اين كلام حكيمانه بزرگان دين دقت كنند كه فرموده اند

آه دل درويش به سوهان ماند گر خود نبرد ، برنده را تيز كند

فروردين ماه :

1- نامه مدیران سایت مجذوبان نور به کانونهای وکلای دادگستری ایران

جمعی ازکارشناسان ، حقوقدانان و وکلای مدافع دراویش گنابادی به عنوان مديران سايت مجذوبان نور در نامه اي به كانونهاي وكلاي دادگستري سراسر كشور ، از خاموشی و مواضع انفعالی کانونهای وکلای دادگستری در خصوص تضییع حقوق دراویش گنابادی وخصوصاً وکلای آنها ابراز نگراني كرده و آن را بسترساز حاکمیت قانون ستیزی و قانون گریزی در جامعه و نا کارآمدی این نهاد مدنی دانستند .

2- دیدارجمعی از دراویش گنابادی با نماینده نهاوند در مجلس شورای اسلامی

تعدادی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی ساکن شهرستان نهاوند با دکتر سنایی ، نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کردند . در این دیدار ، دراویش با برشمردن مشکلات و محدودیتهای تحمیل شده از سوی معاندین تصوف ، با تقدیم نامه ای به افزایش موج این فشارها و اقدامات خلاف قانون ،مراتب اعتراض خود را اعلام نمودند .

3-اجرای حکم محکومیت یکی از دراویش گنابادی

محمد ضیغمی یکی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی، که در جریان تخریب حسینیه شریعت قم دستگیر و از سوی دادگاه جزایی این شهر به پرداخت 9 میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد ، از سوي دادسراي محل سكونتش ( آبادان ) براي اجراي حكم احضار شد .

4- پرونده دراویش گنابادی با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارجاع شد

پرونده 15 تن از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی که در روز 3 اسفند 87 مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر و هم اکنون در زندان اوین به سر می برند به دادگاه انقلاب ارجاع شد و دردستورکار شعبه 22 دادگاه انقلاب تهران قرار گرفت . این 15 درویش گنابادی پس از گذشت 55 روز همچنان در زندان اوین نگهداری می شوند .

5- یکی از دراویش بازداشتی برای آخرین دفاع به دادسرای امنیت رفت

حسن کاشانی ، یکی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی جهت اخذ آخرین دفاع پیرامون اتهام انتسابی ، از زندان اوین به دادسرای امنیت اعزام شد . این درویش گنابادی روز دوم اسفند 87 ساعت 1 بامداد ، در منزل مسکونی خود در تهران توسط عوامل پلیس امنیت و اطلاعات به سرپرستی شخصی به نام رهنما به اتهام تبانی به منظور برهم زدن امنیت ملی دستگیر و روانه سلولهای انفرادی زندان اوین شد و با گذشت 55 روز با قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی همچنان در اوین به سربرد .

6-احضار يك درويش نعمت اللهي گنابادي در كرج

يكي از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي دركرج صبح روز شنبه 29 فروردين ماه 88 احضار شد . خانم مارينوس رستمي از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي و كارمند دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرج صبح روز شنبه 29 فروردين ماه 88 توسط مأمورين اطلاعات نيروي انتظامي كرج احضار شد .

ارديبهشت ماه :

1- اجرای حکم چهارتن از محکومین پرونده تخریب حسینیه شریعت قم

اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان قم با اعطای نیابت قضایی به دادسرای شهرستان بروجرد تقاضای اجرای حکم محکومیت چهارتن از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی را نموده است. اجرای حکم محکومیت آقایان سعید رحیم زاده، شهرام مقدسی، داوود زیوردار، ناصر کردی پور، مبنی بر پرداخت جزای نقدی به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد از دستور پلیس در دستورکار دادسرای عمومی شهرستان بروجرد قرار گرفته است. این چهارتن در جریان تخریب حسینیه شریعت قم در بهمن ماه سال 1384 توسط عوامل انتظامی و اطلاعاتی دستگیر و با کیفر خواست دادستان قم از سوی شعبه 112 دادگاه جزایی این شهرستان به ریاست قاضی پور موسوی به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد از دستور پلیس به تحمل یکسال حبس، 74 ضربه شلاق ، جزای نقدی و معرفی ماهیانه خود به ستادهای خبری اطلاعات محل سکونت محکوم شدند که با اعتراضات گسترده دراویش و وکلای مدافع آنها این احکام محکومیت در دادگاه تجدید نظر استان قم نقض و به جزای نقدی تبدیل شدند.

2- محاکمه چهارتن از دراویش سلسه نعمت الهی گنابادی در دادگاه جزایی کرج

جلسه محاکمه چهارتن از دراویش سلسله نعمت الهی گنابادی با کیفر خواست دادسرای کرج، نهم اردیبهشت 88 در شعبه 112 دادگاه جزایی این شهرستان برگزار می شود. این چهار درویش گنابادی تحت عناوین اتهامی اخلال در نظم عمومی، توهین به آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای و ضرب و شتم در شعبه 2 دادسرای عمومی و انقلاب کرج مورد بازجویی قرار گرفته و با کیفر خواست صادره از دادسرا، محاکمه این چهار نفر نهم اردیبهشت در شعبه 112 دادگاه جزایی کرج برگزار می شود.

3- تخریب بخشی از محل برگزاری مجالس دراویش در اصفهان

محل برگزاری مجالس دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در اصفهان زیر تیغهای لودر رفت . سالنی به متراژ تقریبی 20 متر از قسمت باقیمانده حسینیه مخروبه اصفهان به طور کامل تخریب شد . پس از تخریب حسینیه اصفهان در سحرگاه 30 بهمن 87 ، دراویش گنابادی مجالس خود را در شبهای دوشنبه و جمعه بر خرابه های این مکان مقدس برگزارنمودند .

4- مصادره موقوفات مزار سلطانی بیدخت

حجت الاسلام موحدی راد دادستان شهرستان گناباد طی نامه ای به آقای مروج الشریعه ، ریاست ثبت اسناد و املاک این شهرستان ، دستور مصادره بخشی از مزار سلطانی بیدخت و موقوفات اطراف آن را صادر نموده است. ساعت 10:30 دقیقه صبح روز سه شنبه 22 اردیبهشت ماه تعدادی از مامورین انتظامی و امنیتی گناباد به همراه دو تن از کارشناسان ثبتی منطقه در محل مزار سلطانی بیدخت حاضر شده و اقدام به نقشه برداری و مساحی قسمت جنوبی این مکان مقدس عبادی نموده اند که به دلیل اجتماع جمعی از اهالی و دراویش ساکن بیدخت، این افراد محل را ترک کردند .

5- عملیات زنجیره ای غصب مزار سلطانی بیدخت

به موجب دستور حجت الاسلام علی موحدی راد دادستان شهرستان گناباد به ریاست ثبت اسناد و املاک این شهرستان ، بخشی از املاک و موقوفات سلسله دراویش نعمت اللهی گنابادی در شهرستان بیدخت به اتهام ارتباط و حمایت بزرگان این سلسله از نظام شاهنشاهی ، مصادره شده است در سال 1370 طی ابلاغ ویژه محمد یزدی ریاست وقت قوه قضائیه به حجت الاسلام علی زاده ریاست کل ، وقت دادگستری استان کرمان و معاون فعلی مالی و اداری قوه قضائیه رسیدگی به وضعیت املاک و موقوفات سلسله گنابادی در شهرستان بیدخت در دستور کار قرار گرفت که نتیجه آن حکم آقای علیزاده مبنی بر مصادره چهار پلاک ثبتی از موقوفات بیدخت به اتهام ارتباط با نظام شاهنشاهی شد و اعتراض وکلای دادگستری نیز بی نتیجه ماند و شعبه 29 دیوان عالی کشور حکم علیزاده را تایید کرد ودادستان گناباد پس از گذشت قریب به 18 سال اقدام به اجرای این حکم نمود

6- محکومیت چهارده تن از زندانیان روز درویش به شش ماه حبس تعلیقی

چهارده تن از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی که در روز سوم اسفند ماه 87 مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر و روانه زندان اوین شدند از سوی شعبه 1019 دادگاه جزایی تهران به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

خرداد ماه :

1- مخالفت با ادامه اشتغال يك درويش نعمت اللهي گنابادي

اداره آموزش و پرورش شهرستان سمنان با ادامه اشتغال خانم فائزه تابان از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي مخالفت كرد . خانمها فائزه واحدي ، ويدا تابان ، ليدا تابان و آقاي مهدي مرداني راد نیز از جمله اين اخراجيها هستند.

تيرماه :

1- اجبارجناب آقای شریعت به خروج از شهرستان قم

ساعت 9 صبح روز 9 تیر ماه 1388 ماموران اداره اطلاعات، خودرو جناب آقای احمد شریعت (درویش فیضعلی ) را پس از خروج از منزل آقای آراسته یکی از دراویش قم ،متوقف و بدون ارائه مجوز قانونی از ایشان خواسته می شود که از شهرستان قم خارج شوند . جناب آقای شریعت به مامورین اظهار می نمایند که جهت کار اداری به قم آمده اند. مامورین امنیتی اعلام می کنند که به دستور آقای پور موسوی از تاریخ 23 اردیبهشت ماه 1388 ، حق ماندن یک ساعت هم در قم ندارید و مامورین حتی به ایشان اجازه بازگشت به منزل جهت برداشتن وسایل شخصی و همراهی خانواده را به ایشان نداده و ازشهرستان قم خارج می نمایند.

2- چهار ماه زندان ؛ مجازات دفن اموات در مزار سلطانی بیدخت

حجه الاسلام علی موحدی راد ، دادستان شهرستان گناباد براساس نامه های فرمانداری و اداره اطلاعات ، عباس علی زارع حقیقی بیدختی، متصدی مزار سلطانی را به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی از طریق دفن اموات در محل ممنوعه تحت تعقیب قضایی قرار داد و دادگاه جزایی این شهرستان ، حکم محکومیت 4 ماه حبس تعلیقی برای این درویش گنابادی را صادر کرد.

3- افتتاح سایت انتشارات حقیقت

سایت انتشارات حقیقت به آدرس www.haqiqat.ir افتتاح شد. انتشارات حقیقت با افتتاح این سایت امکان دسترسی به عناوین کتابهای انتشار یافته و در حال چاپ خود را فراهم نموده است. در این سایت کتابها بر اساس حروف الفبا و همچنین موضوعات گوناگونی چون؛ عرفان نعمت اللهی، هنری، ادبی، مذهبی، تفسیر قرآن، فلسفی و کلامی، اجتماعی و تاریخی، مجموعه کتاب­های داستان‏ها و پيام‏ها ، فصل نامه عرفان ایران ... دسته بندی شده است که بازدیدکنندگان می توانند با انتخاب کتاب دلخواه خود به اطلاعاتی همچون نویسنده ، قیمت، سال نشر، تعداد صفحات و خلاصه آن کتاب دسترسی پیدا کنند.

4- دفن اموات در مزار سلطانی بیدخت و حضور مامورین امنیتی

پیکر یکی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی که روز یکشنبه 28 تیر ماه 1388 به رحمت ایزدی پیوست در محل مزار سلطانی بیدخت و در حضور مامورین امنیتی به خاک سپرده شد. مرحوم آقای حسین پایاب 79 ساله، اهل و ساکن بیدخت که به حرفه حفر چاه و قنات اشتغال داشت، روز 28 تیر ماه با حضور خانواده اش و جمع کثیری از دراویش و اهالی بیدخت و تنی چند از مامورین امنیتی و انتظامی تشییع و در مزار سلطانی بیدخت (در قبر جای ) دفن گردید.

5- خدمه مزار سلطانی بیدخت بازداشت شد

آقای عباس زارع حقیقی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی و خدمه مزار متبرک سلطانی ظهر روز سي تيرماه بازداشت شد. به گفته برخی اهالی منطقه ، علت بازداشت این درویش گنابادی ، جریان دفن اموات در مزار سلطانی بیدخت بود.

6- بازداشت همسر وفرزندان مرحوم پایاب در شهرستان گناباد

خانم هاجر طاهری (همسر مرحوم) و آقایان حمید و علی پایاب (فرزندان مرحوم ) و آقای عزیز الله صفری از بستگان متوفی، صبح روز چهارشنبه 31 تیر ماه 1388 نزد حجت الاسلام علی موحدی راد دادستان گناباد حاضرو پس از بازجویی پیرامون دفن مرحوم پایاب در مزار سلطانی به دستور دادستان بازداشت شدند.

مردادماه :

1- برگزاری مراسم ترحیم حسین پایاب مقابل زندان گناباد

مراسم سوگواری و ترحیم حسین پایاب ، شامگاه روز چهارشنبه 31 تیرماه با حضور جمعی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی و بازماندگان آن مرحوم مقابل زندان گناباد برگزار شد . لحظاتی پس از آغاز این مراسم رییس اداره آگاهی گناباد در محل حاضر و از سوی دادستان گناباد حاضرین را تهدید به برخورد انتظامی و قضایی نمود . اما علیرغم این فشارها ،‌ مراسم کماکان ادامه داشت و جمعیت حاضر مقابل زندان گناباد رو به افزایش بود.

2- بازداشت پنج تن از دراویش نعمت اللهی گنابادی

صبح روز پنج شنبه یکم مردادماه 1388 پنج تن از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی به نامهای آقایان 1ـ رامین سلطانخواه 2 ـ سعید کاشانی 3ـ ظفر مقیمی 4ـ سعید شمسائی 5ـ نواب ممبيني در مقابل دادستانی گناباد دستگیر و بازداشت شدند . نامبردگان جهت پی گیری و اعتراض به دستگیری خانواده مرحوم پایاب که در بازداشت به سر می برند به دادسرای گناباد مراجعه نموده و درخواست آزادی آنها را داشته اند .

3- درگیری گارد ضد شورش با دراویش

صبح روز پنج شنبه یکم مرداد ماه 1388 ساعت 10:30، عده ای از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی که دراعتراض به بازداشت غیر قانونی خانواده مرحوم پایاب در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان گناباد اجتماع نمودند ، توسط نیروهای لباس شخصی و گارد ضد شورش با گاز اشک آور و سلاحهای سرد مورد هجوم و حمله قرار گرفته و تعدادی قریب به 30 نفر از آنها دستگیر و با مینی بوس به مکان نامعلومی انتقال یافتند .

4- بازداشت يكي از دراويش گنابادی در بيدخت

ساعت 10 صبح روز، شنبه 24 مردادماه 1388 چند نفر از مأمورين كلانتري و اداره اطلاعات به محل كار آقاي كاشاني در بيدخت مراجعه و با اصرار و تهديد وي را جهت بازجویی به ستاد خبري اداره اطلاعات گناباد منتقل و پس از 4 ساعت ایشان را آزاد می کنند. در طول مدت نگهداري آقاي كاشاني در اداره اطلاعات از وي درباره تجمعات اخير و شركت برخي دراويش در نمازجمعه مورخ 23 مرداد ماه در گناباد ، بازجويي مي شود .

5- شش درويش گنابادي در جزيره كيش محاكمه شدند

جلسه رسيدگي به اتهامات 6 تن از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي از صبح سه شنبه 27 مردادماه به مدت 2 روز در شعبه دادگاه انقلاب جزيره كيش برگزارشد . اين دراويش به اتهام اقدام عليه امنيت ملي از طريق تشكيل گروههاي غيرقانوني محاكمه شدند .

6- احضار دراويش سلسله نعمت اللهي به ستاد خبري اطلاعات گناباد

آقايان عليرضا عباسي ، حميد پاياب و علي پاياب روز چهارشنبه 21مردادماه به ستاد خبري اداره اطلاعات گناباد احضار و از سوي مأمورين به مدت 4 ساعت مورد بازجويي و استنطاق قرار گرفتند . سوالات مطروحه از سوي مأمورين اطلاعات پيرامون وقايع اخير گناباد و دفن اموات در مزار سلطاني بيدخت بوده است .

7- احضار يك درويش گنابادي از سوي اداره اطلاعات

ستاد خبري اداره اطلاعات شهرستان گناباد آقاي احسان امانيان از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي را به صورت تلفني احضار كرد . فردي نامشخص كه خود را مأمور اطلاعات معرفي مي نمود به منزل آقاي امانيان مراجعه و از وي با ارعاب و تهديد دعوت به حضور در ستاد خبري مي نمايد . اين فرد هيچگونه پاسخي درباره دارابودن حكم مقام قضايي مطرح نمي كند . وقتي اصرار و تهديد غيرقانوني اين مأمور اطلاعات براي راضي نمودن اين درويش گنابادي براي حضور در ستاد خبري به نتيجه اي نمي رسد ، تني چند از مأمورين كلانتري بيدخت به منزل وي مراجعه و مادر سالخورده آقاي امانيان را با تهديد و فحاشي مجبور به امضاي صورتجلسه اي مي كنند كه از مفاد آن اطلاعي نداشته است . به نظر مي رسد اين صورتجلسه همان اخذ تعهد به منظور حضور آقاي امانيان در ستاد خبري اطلاعات باشد كه براساس مقررات دادرسي ايران فاقد ارزش قانوني و شرعي است و نمي توان به مفاد آن پايبند بود .

8- تبلیغ گسترده علیه صوفیه در ماه رمضان

در کمال تاسف، در جهانی که مذهب تشیع متهم به ترویج تروریسم می شود و بشریت نجات خود ر ا در معنویت و نگاه عرفانی به دین می بیند و در زمانی که ملت ما بیش از همیشه از دین سیاست زده بیزار است و تشنه معارف و علوم الهی است، افرادی بر منابر وعظ و خطابه ،باتشویش اذهان عمومی و انتشار اکاذیب بر عرفان وتصوف حقه ناجوانمردانه حمله می کنند و ضمن زیر پا گذاشتن قانون و حقوق شهروندی ، با اصل و حقیقت دین به مبارزه برخواسته اند و بدنبال ایجاد غائله اند. با نصب بیلبورد ، پخش اعلامیه و گرفتن طومار در نمازجمعه و.... متحجرین و معاندین عرفان چه اهدافی را دنبال می کنند ؟ و به دستور چه کسانی مردم و عوام را به جنگ مذهبی می کشانند؟

شهريورماه :

1-احضار يك درويش گنابادي به اداره اطلاعات

ساعت 30/9 صبح روز دوشنبه 2 شهريورماه ، كلانتري بيدخت ، آقاي حسين مهدوي از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي را به صورت تلفني جهت حضور در ستاد خبري اطلاعات گناباد احضار كرد . آقاي مهدوي به اصرار مسئولين كلانتري بيدخت، در ستاد خبري اطلاعات گناباد حاضر مي شود و مورد بازجويي و تفتيش عقيده مأمورين امنيتي قرار مي گيرد .

2- موضوع دراویش گنابادی را، به مسئله نظام تبدیل نکنید

آقای مصطفي كواكبيان نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی در مقام مخالف، خطاب به وزير پيشنهادي اطلاعات گفت : "من به طور جدي با گروه و افراد منحرف مخالفم، اما در مورد بحث دراويش گناباد ی كه اصلا مساله نظام نبود، ولي يك دفعه به مساله نظام تبديل شد مي‌خواهيد با اين مسائل چگونه برخورد كنيد."

3- احضار دو درویش نعمت اللهی گنابادی به اداره اطلاعات

روز دوشنبه 9 شهریورماه 1388 کلانتری مرکزی بیدخت با آقای عباسعلی زارع حقیقی متصدی مزار سلطانی بیدخت تماس گرفته و وی را جهت حضور در ستاد خبری اطلاعات شهرستان گناباد احضار نمود. آقای حقیقی در ستاد خبری حاضر و به سوالات مأمورین امنیتی پاسخ گفت . سوالات مأمورین اطلاعات از آقای حقیقی تماماً در راستای تکمیل تحقیقات پیرامون ممنوعیت دفن اموات در مزار سلطانی بیدخت بوده و وی را تهدید نموده اند که در صورت دفن مجدد اموات برخورد جدی تری صورت خواهد گرفت . همچنین صبح همان روز علی کاشانی فر یکی دیگر از دراویش گنابادی نیز از سوی اداره اطلاعات گناباد احضار که پس از حضور در محل ستاد خبری ، پیرامون حوادث اخیر در گناباد و برخوردهای صورت گرفته با اجتماع قانونی دراویش مقابل دادگستری این شهرستان از وی سوالاتی شده بود .

4- ممانعت از دفن یکی از دراویش در مزارسلطانی بیدخت

صبح روز، یکشنبه 15 شهریورماه1388 حسین سلطاندوست یکی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در گورستان جعفر آباد بخاک سپرده شد . نکته حائز اهمیت آن بود که یک مینی بوس از نیروهای لباس شخصی و چند تن از پرستل نیروی انتظامی از صبح آن روز و از ابتدا تا پایان خاکسپاری متوفی ، مراسم را زیر نظر و در کنترل کامل داشتند . بنا به اظهار مطلعین و شاهدان عینی ، صبح همان روز ماموران کلانتری مرکزی بیدخت به منزل متوفی مراجعه و از خانواده وی جهت عدم دفن، در مزار سلطانی بیدخت، تعهد می گیرند .

5- برائت دراويش گنابادي كيش از اتهام اقدام عليه امنيت كشور

شعبه اول دادگاه انقلاب جزيره كيش به رياست قاضي حسن پور، به استناد اصل 37 قانون اساسي و ماده 177 قانون آيين دادرسي كيفري ، دراويش گنابادي را ازاتهام عضويت در گروهها و تجمع مخل نظم و امنيت كشور تبرئه نمود . عليرغم برائت دراويش ، حسينيه آنها در جزيره كيش كماكان پلمپ مي شود و وكلاي مدافع نيز تحت تعقيب قضايي قرار میگیرند

6- احضار دراويش بيدخت به دادسراي گناباد

جمعي از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي ساكن بيدخت از سوي شعبه 2 دادياري دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان گناباد احضار شدند . در احضاريه هاي ارسالي براي دراويش ، اخلال در نظم عمومي از طريق تجمع غيرقانوني به عنوان اتهام ذكر شده و دراويش براي اخذ آخرين دفاع احضار شده اند و مي بايست در روزهاي آغازين مهرماه به تناوب در شعبه مزبور حاضر شوند

مهرماه :

1- زنداني شدن يك درويش نعمت اللهي گنابادي

امين دالوند از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي ساكن شهرستان خرم آباد ، به دستور داديار اجراي احكام دادگستري قم روانه زندان شد . با نيابت اعطايي از سوي دادگستري شهرستان قم به دادسراي خرم آباد ، حكم محكوميت آقاي دالوند مبني بر پرداخت جزاي نقدي به ميزان 950000 تومان ، به اجرا درآمد و وي به دليل عدم توديع جزاي نقدي روانه زندان قم شد .

2- جزاي نقدي و 5 سال تبعيد ؛ مجازات تظلم خواهي نزد مقامات رسمي

آقاي اميرعلي محمدي لباف ، مجاز نماز دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي در شهر قم از سوي شعبه سوم دادگاه تجديدنظر اين استان ، به اتهام تشويش اذهان مراجع و مقامات رسمي ، به پرداخت جزاي نقدي و اقامت اجباري به مدت 5 سال در شهر بابك در استان كرمان محكوم شد .

3- پلمپ آموزشگاه علمی دراویش گنابادی در کرج

ظهر روز 18 مهرماه ساعت 12:30 آموزشگاه علمی آزاد دخترانه وحدت متعلق به دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی درشهر کرج به دستور دادستانی این شهرستان پلمپ شد. مجوز رسمی این آموزشگاه چندی قبل به دلیل وابستگی موسس و کادر آموزشی آن به دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی ، از سوی اداره آموزش و پرورش استان تهران لغو و ظهر روز 18 مهرماه نیز به دستور علی فرهادی دادستان کرج ، توسط مأمورین اداره نظَارت بر اماکن عمومی محل آموزشگاه پلمپ شد .

4- نامه دانش آموزان آموزشگاه پلمپ شده وحدت به تنی چند از مقامات ایران

در پی پلمپ آموزشگاه خیریه وحدت در روز شنبه 18 مهرماه در شهرستان کرج ، دانش آموزان و محصلین این آموزشگاه درنامه ای به ریاست سازمان آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران که رونوشتی از آن نیز در اختیار تنی چند از مقامات ایران قرار گرفته ، اعتراض خود به این اقدام خلاف قانون ابراز و خواستار از سرگیری فعالیت این آموزشگاه شدند .

5- محاكمه دراويش در شعبه 112 دادگاه جزايي كرج برگزار شد

جلسه رسيدگي به اتهام 4 تن از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي صبح روز 29 مهرماه با حضور وكيل مدافع آنها در شعبه 112 دادگاه جزايي كرج برگزار شد .

6- حضور مقابل آموزش و پرورش در اعتراض به پلمپ آموزشگاه وحدت

در پی پلمپ آموزشگاه خیریه وحدت در روز شنبه 18 مهرماه در شهرستان کرج ، معلمان و كادر آموزشي این آموزشگاه صبح روز چهارشنبه 29 مهرماه در اعتراض به اين اقدام خلاف قانون ، مقابل سازمان آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران دست به اجتماعي مسالمت آميز زدند . معترضين خواستار رفع پلمپ و از سرگيري فعاليت قانوني آموزشگاه وحدت هستند . نمايندگاني از معترضين با جهان بزرگي ، معاون آموزش و پرورش استان تهران مذاکره نمودند .

آبان ماه :

1- اطلاعیه سایت مجذوبان نور: تکذیب اخبار کذب علیه درویشان

روز شنبه دوم آبانماه 1388 یکی از مراکز خبرگزاریهای رسمی دولتی ( خبرگزاری فارس ) و روزنامه ابتکار و چند سایت و وبلاگ از طرفداران و حامیان متحجرین مذهبی در یک برنامه هماهنگ از قول سایت پرچم که گویا متعلق به یکی از افراطیون مذهبی است خبر کذبی را در خصوص دراویش سلسله گنابادی و وخامت حال قطب معظم این سلسله با تهمت و افتراء منتشر نمودند . سایت مجذوبان نور، ضمن تکذیب این خبر اعلام داشت قطب معظم سلسله نعمت اللهی گنابادی حضرت آقای حاج دکتر نورعلی تابنده مجذوبعلیشاه ( ارواحنا فداه ) در سلامت کامل هستند و دشمنان و بدخواهان تصوف و عرفان حقیقی بدانند که با جعل خبر و تبلیغات سوء نمی توانند حقانیت صاحبان اجازه الهیه را زیر سؤال ببرند و این دروغ پردازیها هدفی جزء ایجاد بحران وآشوب و تفرقه در میان صفوف مسلمین نخواهد داشت و بازتاب سوء آن گریبانگیر آنها خواهد شد.

2- آقاي اميرعلي محمدي لباف ، مجاز نماز سلسله دراويش نعمت اللهي گنابادي در شهر قم براي اجراي حكم تبعيد به شهربابك ، از سوي شعبه اول اجراي احكام كيفري دادسراي عمومي و انقلاب اين شهر احضار شد .

3- فیلترینگ سایت مجذوبان نور

پيرو اعمال سياست بايكوت خبري دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی ، سايت مجذوبان نور ( بنگاه خبري دراويش ) از سوی دستگاههای امنیتی و ارتباطی ايران براي چندمين بار فيلتر شد .

4- جمعي از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي ساكن اصفهان با شكايت مأمورين يگان امداد نيروي انتظامي اين شهرستان ، از سوي شعبه 109 دادگاه جزايي به تحمل يكصد روز حبس تعليقي و تحمل 20 ضربه شلاق و پرداخت جزاي نقدي محكوم شدند . اين دراويش به اتهام اخلال در نظم عمومي از طريق تجمع در تكيه درويش ناصرعلي تخت فولاد اصفهان در مورخه اول اسفندماه 87 و تمرد در قبال مأمورين انتظامي ، تحت پيگرد قضايي قرار گرفته و نهايتاً به حبس و شلاق و جزاي نقدي محكوم شدند .

5- نامه مدیریت سایت مجذوبان نور به مقامات کشور در اعتراض به فيلترينگ و مسدود سازی این سایت .

6- امين دالوند از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي كه اواسط مهرماه به دستور داديار اجراي احكام دادگستري قم روانه زندان شده بود ، آزاد شد . حكم محكوميت آقاي دالوند در سال 1385 مبني بر پرداخت جزاي نقدي به ميزان 1100000 تومان ، مهرماه امسال به اجرا درآمد و وي به دليل عدم توديع جزاي نقدي روانه زندان شد و بیش از 40 روز در زندان مركزي قم نگهداري شد و با تلاش وكيل مدافع وي ، زمینه آزادي اش فراهم شد .

آذرماه :

1- محکومیت مدیروبلاگ سالوس به دلیل انتشار عکسهای خانوادگی دراویش

شعبه 1083 دادگاه جزایی تهران ، سینا ضیاء عزیزی ، مدیر وبلاگ سالوس را به دلیل انتشار عکسهای خانوادگی جناب آقای مردانی ( درویش صدقعلی از مشایخ محترم سلسله نعمت اللهی گنابادی ) و فرزندان و محارم ایشان، به اتهام نشر اکاذیب و توهین به تحمل 91 روز حبس تعزیری و پرداخت 50 هزار تومان جزای نقدی محکوم کرد . وبلاگ سالوس با مدیریت سینا ضیاء عزیزی (دانشجوی رشته فناوری اطلاعات دانشگاه پیام نور کرج ) در 18 شهریور ماه 1386 در مطلبی تحت عنوان " صوفیان سالوس ، اوج بی تقوایی " اقدام به انتشار عکسهای خانوادگی و شخصی جناب آقای مردانی نمود که این اقدام اعتراض گسترده صاحبان تصاویر و دراویش این سلسله را در برداشت

2- اخراج يك درويش گنابادي از بانك رفاه شهرستان گرگان

مهدي مرداني راد از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي ، به دستور هسته گزينش ، از سمت خود دربانك رفاه کارگران شهرستان گرگان اخراج شد . هسته گزينش درنامه شماره2629/30 مورخ 4 آذرماه 88 به اداره امور منابع انسانی بانك ، با اشاره به عدم موافقت هیأت مرکزی گزینش بانکها ، دستور قطع همكاري و عدم تمدید قرارداد اين درويش گنابادي را صادركرد

3- محكوميت دوتن از دراويش نعمت اللهي گنابادي در شهر كرج

شعبه 112 دادگاههاي جزايي شهرستان كرج آقايان مرتضي سپندار و هادي اباذري ، دو تن از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي را به اتهام توهين و ضرب و جرح به پرداخت ديه و جزاي نقدي محكوم كرد . مرتضی سپندار، امین صفاری، سیاوش ساکی و هادی اباذری روز پنج شنبه 11 مهر ماه 87 مقابل حسینیه دراویش در شهر کرج دستگیر و با دستور شفاهی علی فرهادی دادستان كرج و سرهنگ اصلانی فرماندهی نیروی انتظامی این شهرستان به مدت 4 روز در سلولهای انفرادی بند 6 زندان رجایی شهر ( بازداشتگاه تحت نظارت اداره کل اطلاعات غرب استان تهران ) بازداشت شدند .

4- منع وزارت اطلاعات از ادامه فعاليت بزرگترين كتابخانه عرفان و تصوف

وزارت اطلاعات و وزارت امنيتي ارشاد در يك اقدام ضدفرهنگي ادامه فعاليت كتابخانه سلطاني بيدخت گناباد را منوط به اخذ مجوزنمودند

5- محاكمه يك درويش نعمت اللهي در دادگستري گناباد

جلسه رسيدگي به اتهام آقاي عباسعلي زارع حقيقي بيدختي ، از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي و متصدي مزار سلطاني بيدخت صبح چهارشنبه 18 آذر ماه در دادگستري گناباد برگزار شد . در پي دفن پيكر دراويش در مزار سلطاني بيدخت ، آقاي حقيقي متصدي اين مكان متبركه ، از سوي مقامات تعقيب دادسراي شهرستان گناباد تحت عنوان اتهامي " دفن اموات در محل غيرمجاز" مورد پيگرد قضايي قرار گرفت و با كيفرخواست دادستاني ، در شعبه 101 دادگاههاي جزايي محاكمه شد .

6- ممانعت از سفر و اقامت شیخ دراویش در استانهای مازندران و گلستان

مأمورین امنیتی از اقامت و سفر جناب آقای معروفی از مشایخ محترم دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در استانهای مازندران و گلستان جلوگیری به عمل آوردند . جناب آقای معروفی ، شیخ محترم دراویش در رشت ، صبح روز دوشنبه 16 آذرماه به شهرستان نکاء در استان مازندران وارد شدند که مأمورین امنیتی پس از لحظاتی به محل اسکان ایشان مراجعه و خواستار خروج ایشان از شهر شدند .

7- ممنوع الخروجی و ضبط پاسپورت آقاي مسعود وحدت در فرودگاه تهران

آقای مسعود وحدت مجاز نماز دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در شهرستان خرم آباد که صبح روز شنبه 28 آذرماه قصد عزیمت به کشور آلمان را داشت ، از سوی مأمورین امنیتی فرودگاه تهران ممنوع الخروج اعلام و پاسپورت وی ضبط شد .

8- پيام تسليت سايت مجذوبان نور به مناسبت رحلت آيت الله حسينعلی منتظری

سایت مجذوبان نور در پیامی ، ضایعه تأسف بار رحلت آیت الله منتظری را به ملت شریف ایران وهمه آزاداندیشان ، علما و روحانیون دلسوزوفرهیخته و بیت معظم له تسلیت و تعزیت گفت .

9- پیام تسلیت دكتر سید مصطفي آزمايش به مناسبت رحلت آیت الله منتظری : درسی برای احرار و ابرار روزگار

حضرت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری ندای قدسی "یاایّتَهاالنّفسُ المُطمَئنّةُ إرجِعی إلی رَبّکَ رَاضِیةً مَرضِیةً" را بگوش جان از سروش نیوشید و در مقام قرب رَب "فی مَقعَدِ صِدقٍ عِندَمَلیکٍ مُقتَدر" آرامید. درحیاتش، اسوه جوانمردی و اخلاق بود؛ و جوانمردی ارزشی است که به سبب وجود آن انسان، از دد و دیو متمایز میشود. منتظری اعلم فقهای زمان بود. اما نه به این اعتبار که علوم زیادی را بخاطر سپرده بود، یا قوهء استنباط قویتری نسبت به سایر فقها داشت، بلکه از آن جهت که فریفته قدرت و تجمل و دنیاپرستی نشد، و هرجا که لازم آمد در برابر ظلم و ظالم ایستاد و در دفاع از مظلومان فریاد بلند کرد.

دی ماه :

1- پيام تسليت حضرت آقاي حاج دكتر نور علي تابنده مجذوبعليشاه به مناسبت رحلت آيت الله منتظري

قطب دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی حضرت آقای حاج دکتر نور علی تابنده (مجذوب علیشاه) با ارسال پیامی، رحلت آیت الله حسینعلی منتظری را به کلیه سالکین الی الله و خانواده آن بزرگوار، تسلیت و تعزیت عرض نمودند.

2- احضار و بازجويي سه تن از دراويش نعمت اللهي گنابادي

سه تن از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي روز دوشنبه از سوي حجت الاسلام علي موحدي راد ، دادستاني شهرستان گناباد احضار و مورد بازجويي قرار گرفتند . آقاي عباسعلي زارع حقيقي بيدختي ( متصدي مزار متبرك سلطاني بيدخت ) و آقايان شوقي و افكار صبح روز دوشنبه از سوي دادستاني گناباد احضاروروز سه شنبه 8 ديماه نزد اين مقام قضايي حاضر و عنوان اتهامي " دفن اموات در محل غيرمجاز" به اين سه درويش تفهيم و به قيد قرار كفالت 5 ميليون توماني آزاد شدند .

3- اخراج يك درويش نعمت اللهي گنابادي از اداره اوقاف

آقاي مسعود سيد موسي زاده از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي به جرم درويش بودن از اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان توس اخراج شد .

4- پلمپ خانقاه دراویش

خانقاه دراویش نعمت اللهی ( پیروان دکتر نوربخش ) در خیابان مولوی تهران پلمپ شده است .

5- سایت مجذوبان نور برای چهارمین بار فیلتر شد

سایت مجذوبان نور پایگاه خبری دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی برای چهارمین بار از سوی ماموران امنیتی و مراکز اعمال سیاست سانسور، فیلتر شد.

6- اخراج يك درويش نعمت اللهي گنابادي از آموزش و پرورش دشتستان

علي هاشمي تنگستاني از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي از آموزش و پرورش شهرستان دشتستان در استان بوشهربا گزارش نهادهاي امنيتي به دليل درويش بودن از كار بركنار شده است .

7- حکمی دیگرعلیه موقوفات دراویش گنابادی در شهر کرج

کمیسیون تجدیدنظر ماده صد شهرداری کرج حکم قطعی بر تغییر کاربری یکی از ساختمانهای موقوفه دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در این شهرستان را صادر کرد . در سال 1386 یکی از ساختمانهای موقوفه دراویش در شهرستان کرج به صورت استیجاری در اختیار آموزشگاه خیریه دخترانه وحدت قرار گرفت که با فشارهای اداره اطلاعات ، از سوی شهرداری منطقه 2 کرج تغییر کاربری به عنوان تخلف ساختمانی برای این مکان اعلام و نهایتاً با رد دفاعیات متولی معظم موقوفه و وکیل مدافع ایشان ، کمیسیون تجدیدنظر ماده صد حکم قطعی بر اعاده کاربری آن به مسکونی را صادر کرد . این حکم در حالی از سوی کمیسیون ماده صد شهرداری صادر شده که در سال 1386 ، اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی و آموزش و پرورش ، استفاده از این ساختمان موقوفه را برای امرآموزش و برگزاری کلاسهای کنکورمورد تأیید قرار داده اند.

8- بیمارستان صالحیه و سیاست تغییر نام

در دوم خرداد ماه سال 1341 مصادف با عید غدیر خم ،کلنگ احداث بیمارستان صالحیه بدست حضرت آقای صالح علیشاه ( قدس سره ) از اقطاب جليل القدر سلسله دراويش نعمت اللهي گنابادي در بیدخت به زمین خورد و این مکان با هزینه شخصی ایشان و همکاری درویشان اين سلسله ساخته و به وزارت بهداری اهداء گردید . در روزگاری که مردم این دیار به دلیل فقر و تنگدستی از حد اقل امکانات درمانی در مضیقه بودند این بیمارستان وضعیت بهداشتی بیدخت را متحول نمود و عاملی در جهت رشد بنیادهای اجتماعی منطقه گردید . بعد از انقلاب 57 در ایران ، به دستور مسئولان ، بیمارستان صالحیه، به 15 خرداد تغییر نام یافت . باید دید این عمل با چه اهدافی صورت گرفته است؟ هر چند حذف نام "صالحیه" اثری در قدر و منزلت معنوی حضرت آقای صالح علیشاه (قدس سره) ، نخواهد داشت اما این عمل ترویج فرهنگ ناسپاسی نسبت به بزرگان دین و خیرین جامعه و کم رنگ نمودن فضایل معنوی و انسانی در ساختار فرهنگ مردم می باشد . مسئولان با این عمل غیر مستقیم به تمام کسانی که نیت خیر خواهانه دارند پیام داده اند که مدیران جامعه غاصبان عمل خیر آنها می باشند. تبدیل و تعویض نام بیمارستان صالحیه ، به 15 خرداد ، به تعبیری دستکاری در تاریخ گذشته و فریب آیندگان وتوهین به فرهنگ دینی و شعور اجتماعی ملت محسوب می شود.

بهمن ماه :

1- محكوميت 5 تن از دراويش گنابادي به 91 روز حبس

حميدرضا پاياب ، علي محمد پاياب ، عزيزالله صفري و هاجر طاهري از سوي شعبه 101 دادگاه جزايي شهرستان گناباد به تحمل 91 روز حبس تعليقي به اتهام تهديد عليه بهداشت عمومي از طريق دفن اموات در محل غيرمجاز و عباسعلي زارع حقيقي بيدختي ، متصدي مزار سلطاني بيدخت به تحمل 91 روز حبس تعزيري محكوم شدند . در بخشي از اين دادنامه آمده است : " نظربه اينكه حسب گزارش اداره اطلاعات مشخص شده در مورخه 28/4/88 مجوز دفن مرحوم حسين پاياب توسط مسئولين مزار صادر و وراث متوفي عليرغم اطلاع از ممنوعه بودن محل ، اقدام به دفن متوفي در محل مذكور نموده اند ... "

2- بزرگداشت روز درویش ، اطلاعیه سایت مجذوبان نور

سایت مجذوبان نور طی اطلاعیه ای به مناسبت روز درویش نوشت : با 121 ثانیه سکوت دسته جمعی در روز دوشنبه سوم اسفندماه 1388، روز درویش، رأس ساعت 12 ظهر، و با شرکت در این نیایش و همدلی بزرگ بزودی شاهد رفع هرگونه ستم و ظلم از دامن سرزمین نیاکانمان باشیم.

اسفندماه :

1- ممانعت از دفن اموات برای ایجاد بحران در شهر بیدخت

صبح روز اول اسفند ماه 1388، ماموران کلانتری بیدخت با مراجعه به مزار متبرکه سلطانی جهت اخطار به دراویش در خصوص عدم دفن اموات در این محل قصد داشتند که دو عدد تابلو را در جلو دربهای مزار نصب نمایند . جمعی از دراویش و اهالی بیدخت پس از اطلاع از این موضوع با تجمع در مزار سلطانی از این امر جلوگیری نمودند و مامورین نیروی انتظامی مجبور به ترک محل شدند . مجددا در ساعت 10 صبح نیروهای انتظامی اعزامی از شهرستان گناباد به مزار سلطانی مراجعه و پس از دقایقی محل را ترک نمودند .

2- محروميت يك وكيل از شركت در انتخابات كانون وكلاء به جرم درويش بودن

آقای عباس صالحيار ، حقوقدان و وكيل دادگستري واز دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي كه كانديداي شركت در انتخابات هيأت مديره كانون وكلاء بود از سوي دادگاه انتظامي قضات رد صلاحيت شد . دليل رد صلاحيت اين حقوقدان ، گرايش وي به مكتب درويشي اعلام شده است .کانون وکلای دادگستری در روند نابودی نهادهای مدنی در کشورخصوصا در این چند سال اخیر، تحت فشارهای مختلف از سوی دستگاههای اطلاعاتی بوده و مراکز قدرت در پی کنترل و دولتی نمودن آن می باشد.

3- بخشنامه دولتی در ممنوعیت استفاده از نام خدا (هو) و یاعلی (121)

اداره بازرگانی شهرستان بروجرد در اقدامی خلاف قانون ، دستور ممنوعیت استفاده از علایم " یا هو 110 و 121 " را صادر کرده است . مجمع امور صنفی شهرستان بروجرد به استناد نامه شماره 3539/64/133 مورخ 12/10/88 اداره بازرگانی این شهرستان ، ممنوعیت استفاده از علایم مزبور بر روی خودروها ، تابلوی مغازه ها و محصولات تولیدی را اعلام کرده است .

4- احضار وکیل دراویش گنابادی به اداره اطلاعات شیراز

فرشید یداللهی فارسی از وکلای مدافع دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی و عضو کمیسیون حقوق بشر کانون وکلاء از سوی ستاد خبری اداره اطلاعات شیراز احضار شد . صبح روز سه شنبه 4 اسفندماه ، آقای فرشید یداللهی به صورت تلفنی جهت پاره ای مذاکرات! به ستاد خبری اداره اطلاعات شیراز احضار شد که وی به دلیل مغایرت اقدام اداره اطلاعات با موازین قانونی از پذیرش موضوع و حضور در ستاد خبری خودداری نمود . همچنین گزارشهای دریافتی منابع رسمی از افزایش فشار برخی نهادهای امنیتی بر هیأت مدیره کانون وکلاء برای تعقیب انتظامی و اخراج وی از کمیسیون حقوق بشر حکایت دارد .

5- برخورد غیرقانونی مأمورین اداره اطلاعات با دراویش در جزیره کیش

مرکز عبادی دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در جزیره کیش برای بار دوم ، برخلاف دستور مقام قضایی ازسوی اداره اطلاعات بسته شد . روز یکشنبه 16 اسفند ماه ، دراویش گنابادی جزیره کیش ، به دستور مقام قضایی نسبت به بازگشایی مرکز عبادی پلمپ شده خود در این جزیره اقدام کردند ، اما در هنگام برگزاری مجلس درویشی ، درساعت 5 بعدازظهر عده ای از مأمورین لباس شخصی اداره اطلاعات و نیروی انتظامی به این مکان مراجعه و برخلاف دستور مقام قضایی و مقررات جزایی کشور ، دراویش حاضر را با ارعاب و تهدید ، از این مکان خارج کرده و مجدداً دربهای این مرکز عبادی را با زنجیر قفل و سپس دربهای ورودی را جوش دادند .

6- احضار 8 تن ازدراويش شاغل درمراكز دولتي به ستاد خبري اداره اطلاعات بندرعباس

در پي برخوردهاي امنيتي با دراويش و مخافت با اسخدام دولتي آنها ، 8 تن از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي شاغل در ادارات شهرستان بندرعباس به ستاد خبري اطلاعات احضار و به دليل وابستگي به مكتب عرفان و درويشي ، مورد تفتيش عقيده و مؤاخذه قرار گرفتند . آقايان جواد اسماعیلی کارمند آموزش و پرورش ، محمد رحیمی كارمند اداره جهاد کشاورزی ، مسعود رضایی کارمند گمرک بندرعباس ، ابراهیم زعیمی کارمند شرکت توانیر، غلام زاغگرد کارمند توانیر، جهانگیر دهقانی کارمند توانیر، علیرضا کعبی کارمند توانیر، حسین زارع رئیس موسسه مالی و اعتباری سینا ، از جمله كساني هستند كه طي روزها و ماههاي گذشته به ستاد خبري اطلاعات بندرعباس احضار و برخلاف قانون اساسي و اعلاميه هاي حقوق بشر ، به جرم درويشي مورد تفتيش و تهديدهاي مأمورين اطلاعات قرار گرفته اند .

7- تهدید دراویش از سوی نیروهای امنیتی و لباس شخصی

ماموران اداره اطلاعات و فرمانداری سروستان فارس خودسرانه و بدون مجوز قانونی مانع مسافرت و اقامت جناب آقای خواجه گراشی از مشایخ سلسله نعمت اللهی گنابادی در این منطقه شدند. ،روز 17 اسفندماه در سروستان فارس ماموران اداره اطلاعات و فرمانداری این منطقه در تماس تلفنی و با تهدید از آقای رحمانی میزبان جناب آقای خواجه گراشی (وفاعلی) از مشایخ سلسله نعمت الهی گنابادی می خواهند که ایشان را مجبور به ترک سروستان نمایند . آقای رحمانی در پاسخ دلیل قانونی این امر را خواسته و به آنها تذکر می دهد که بایستی از طریق قانونی اقدام نمایند و نمی توانند به زور مهمان وی را مجبور به خروچ از این محل نمایند . روز دوشنبه 17 اسفند ماه پس از خروج آقای خواجه گراشی از سروستان ، نیروهای لباس شخصی در مقابل منزل آقای رحمانی اقدام به دادن شعار علیه تصوف نموده و سپس به منزل امام جمعه مراجعه و از او می خواهند که با دراویش منطقه برخورد نماید .

8- محكوميت قطعي يكي از دراويش گنابادي در كرج

شعبه 80 دادگاههاي تجديدنظر استان تهران ، حكم محكوميت مرتضي سپندار ، از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي به پرداخت ديه و جزاي نقدي را تأييد كرد . مرتضی سپندار به همراه سه تن ديگر از دراويش به نامهاي امین صفاری، سیاوش ساکی و هادی اباذری روز پنج شنبه 11 مهر ماه 87 مقابل حسینیه دراویش در شهر کرج دستگیر و با دستور شفاهی علی فرهادی دادستان كرج و سرهنگ اصلانی فرماندهی نیروی انتظامی این شهرستان به مدت 4 روز در سلولهای انفرادی بند 6 زندان رجایی شهر ( بازداشتگاه تحت نظارت اداره کل اطلاعات غرب استان تهران ) بازداشت شدند . این چهار درویش گنابادی با شكايت 4 تن از اعضاي موسسه فرهنگي نورمعرفت و حوزه علميه امام جعفر صادق (ع) و پايگاه بسيج شهر كرج ، تحت عناوین اتهامی اخلال در نظم عمومی ، توهین و ضرب و شتم در شعبه 2 بازپرسي دادسرای عمومی و انقلاب کرج مورد بازجویی قرار گرفته و با کیفر خواست صادره از دادسرا ، از سوي شعبه 112 دادگاه جزایی كرج به پرداخت ديه و جزاي نقدي محكوم شدند .

9- تهدید علیه دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در سروستان فارس و احتمال درگیری

صبح روز پنجشنبه 20 اسفند ماه ، آقای رحمانی از دراویش گنابادی توسط ماموران امنیتی احضار گردید. بر اساس اطلاع واصله پیرو احضار آقای رحمانی و تحرکات نیروهای معاند چنین به نظر می رسد که بار دیگر سناریو جدیدی توسط متحجرین در شرف وقوع می باشد .

10- اخراج چند لباس شخصی از مجلس درویشی در بندر گناوه

زیر پا گذاشتن حریم خصوصی و اهانت به اعتقادات دراویش ازسوی لباس شخصی ها دقایقی مجلس درویشی را در بندر گناوه متشنج نمود. پنجشنبه شب (20 اسفند ماه) در زمان برگزاری مجلس درویشی در این بندر 4 تن از بسیجیان وارد مجلس شده و با موبایلهای خود شروع به گرفتن عکس و فیلم از دراویش نمودند. دراویش حاضر از این حرکت گستاخانه که باعث اخلال در نظم مجلس گردید ناراحت شدند و موبایلهایشان را گرفته ،آنها را از مجلس اخراج نمودند .

11- احضار و تهدید دراویش روستای کهنشوئیه استان هرمزگان

در پی برخوردهای غیر قانونی اداره اطلاعات استان هرمزگان در احضار دراویش سلسله نعمت اللهي گنابادي این بار نوبت به روستای کهنشوئیه رودان واقع در ۱۲۰ کیلومتری شرق بندرعباس رسید. آقایان عبداله رحیمی (مجلس دار شب جمعه کهنشوئیه)،شهباز فخاری (مجلس دار شب دوشنبه کهنشوئیه)و آقای ناصر زعیمی طي روزها و ماههاي گذشته کرارا به ستاد خبري اطلاعات بندرعباس احضار و برخلاف قانون اساسي و قوانین جاریه کشور، به جرم درويشي مورد تفتيش و تهديد مأمورين اداره اطلاعات قرار گرفته اند . از این افراد خواسته شده است که مجالس این روستا را تعطیل و دیگر در منازل خود مجالس درویشی منعقد ننموده و در مجالس شرکت ننمایند.

12- محاکمه 22 درویش در دادگستری گناباد

روز دوشنبه 24 اسفندماه جلسه رسيدگي به اتهامات 22 تن از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي تحت عناويني چون اخلال در نظم عمومي از طريق تجمع غيرقانوني و تمرد از دستور پليس ، با حضور وكلاي مدافع دراويش و مدعي العموم در شعبه 101 جزايي دادگستري شهرستان گناباد برگزار شد . درابتداي جلسه علي موحدي راد به عنوان دادستان ، شخصاً به دفاع از كيفرخواست تنظيمي پرداخت و سپس متهمين و وكلاي مدافع آنها دفاعيات قانوني و پاسخ به موارد ذكر شده در كيفرخواست را مطرح كردند . دو تن از افرادي كه محاكمه مي شدند از غیر دراویش واز اهالي گناباد بودند ودر جلسه دادگاه اعلام نمودند كه ما درويش نيستيم اما از اينكه امروز با دراويش محاكمه مي شويم افتخار مي كنيم . صحبتهاي اين دو متهم با تشويق و ابراز احساسات حضار در جلسه همراه شد اما خشم دادستان و رياست دادگاه را برانگيخت به گونه اي كه وكلاي مدافع دراويش را تهديد به بازداشت كردند .

13- نامه جمعی از دراویش گنابادی جزیره کیش به رياست قوه قضاييه

جمعی از دراویش ساکن جزیره کیش در نامه سرگشاده ا ی به رئیس قوه قضاییه به برخوردهای غیرقانونی اداره اطلاعات با مرکز عبادی آنها در این جزیره و پلمپ مجدد و جوش دادن دربهای ورودی آن اعتراض کردند . در بخشی از این نامه آمده است : عملکرد دولتمردان و مسئولین مملکتی تابع ملاکها و معیارهایی باید باشد که آن را قانون می نامند و حکومت قانون است که مردم در پرتو آن می توانند احساس امنیت و آرامش کنند .اگر هر مقامی بر اساس اجتهاد و تعصبات دروني خویش اعمال سلیقه کرده و مستقلاً عمل نماید و یا تابع دستور رهبران طیف فکری و گروهی خود باشد آنگاه حاکمیت قانون دیگر معنا نخواهد داشت و ملت همچون بردگان مورد ظلم و ستم قرار گرفته و بازیچه رأی و اراده اصحاب قدرت خواهند بود . آیا قوه قضاییه مسئول حاکمیت قانون در کشور نیست؟ کدام نیرو بایستی مانع خودسری اربابان قدرت شود؟ آیا لجام گسیختگی و قانون ستیزی مدعیان ایجاد امنیت ، بزرگترین خطر برای امنیت کشور نیست ؟

14- گزارش مجالس درویشی در اصفهان

تكيه درويش ناصرعلي ( از مشايخ صوفيه ) در تخت فولاد اصفهان كه در زمره ميراث فرهنگي اين سرزمين به شمار مي رود ، شامگاه سي ام بهمن ماه 87 مورد تعرض و هجمه مأمورين قرار گرفت و مركز اجتماع دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي براي برگزاري مجالس درویشی كه در كنار اين مقبره قرار داشت ، شبانه و كمتر از دو ساعت به زير تيغهاي بولدوزر رفت و تخريب شد . عده زيادي از دراويش در اعتراض به تخريب حسينيه ، در اين محل گرد آمدند و اقدام به برگزاري مجالس عبادي خود نمودند كه اين اجتماع قانوني نيز با دخالت مأمورين امنيتي و انتظامي به خشونت كشيده شد و به دستگيري و محاكمه و مجازات عده اي از دراويش انجاميد . از آن زمان تاكنون ، دراويش مجالس عبادي خود را بر روي زمين حسينيه ی تخريب شده برگزار مي كنند و زن و مرد و پير و جوان با شوق و علاقه فراوان و تحمل سرما و گرما و ناملايمات جوي ، ضمن ، عبادت حضرت دوست ،اتحاد و همدلي و مظلوميت خود را در برابر ظلم و ستم به وجدانهاي بيدار نشان می دهند
منبع: سایت مجذوبان نور

No comments:

Post a Comment