Thursday, 28 January 2010

دلیل بازنشسته کردن ۱۲ استاد دانشگاه علامه؛ نامه‌حمایت از عرب‌مازار و دانشجویان بازداشتی

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در حالی هفته گذشته برخی از اساتید این دانشگاه و دانشکده اقتصاد را متهم به اخلال در امتحانات کرد که این استادان پیشکسوت تنها خواستار آزادی دکتر علی عرب مازار استاد اقتصاد این دانشگاه بودند.

حجت الاسلام صدرالدین شریعتی که در سال ۱۳۸۴ و بعد از روی کار آمدن دولت نهم به ریاست دانشگاه علامه طباطبایی رسید و کار خود را با اخراج دکتر حسن نمک دوست استاد ارتباطات آغاز کرد، در روند مدیریت خود در روزهای اخیر، دانشگاه را با تنش های بسیار مواجه کرده است به طوریکه اعلام شده ۱۲استاد این دانشگاه در آستانه بازنشستگی قرار دارند و برخی اساتید دیگر به کمیته انظباطی فراخوانده شده اند.

شریعتی در حالی اساتید گروه توسعه دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه را متهم به حضور در یک جریان خاص سیاسی! کرد که این اساتید دلیل این عصبانیت و برخورد سیاسی رئیس دانشگاه را ناشی از نامه هشتم دی آنها به شریعتی درباره وضعیت دکتر علی عرب مازار و دانشجویان بازداشتی این دانشگاه می دانند.

متن نامه اساتید دانشکده اقتصاد که باعث متهم شدن آن ها به "سیاسی کاری" شد بدین شرح است:

ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبایی
جناب اقای دکتر شریعتی

با سلام و احترام،همچنان که مستحضرید در طول ۶ماه گذشته که فضای اغلب دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور صحنه ناآرامی هایی به شکل های مختلف بوده است،استادان و دانشجویان دانشکده اقتصاد،با حساسیت و آگاهی عمیق نسبت به مسائل جاری کشور و نیز آگاهی از حقوق شهروندی و دانشگاهی خویش همراه با اعلام مواضع و دیدگاه های خود پیرامون این مسائل اهتمام جدی خود را بر حفظ آرامش و استمرار فعالیت های علمی و آموزشی دانشگاه به کار بسته اندو امور مذکور را در فضایی نسبتا آرام پشت سر گذاشته اند.

متاسفانه در ماه های اخیر در فضای شکل گرفته محسوس و نامحسوس امنیتی و انجام برخی اقدامات نسنجیده،همچون احضارهای پیاپی و گسترده دانشجویان در حراست و کمیته انضباطی و صدور احکام بسیار سنگین برای دانشجویان و اعمال کنترل های غیر ضروری در فضای دانشکده و نیز بازداشت تعدادی از دانشجویان توسط نهادهای امنیتی(که بعضی از آنان هنوز در بازداشت به سر می برند)،به تشدید فضایی امنیتی همراه با ناامنی و اضطراب در دانشکده منجر شده است.

متاسفانه در جدیدترین اقدام از سوی نهادهای امنیتی ، بازداشت همکار عزیزمان آقای دکتر علی عرب مازار یزدی عضو محترم هیئت علمی این دانشکده در روز دوشنبه هفتم دی ماه ۱۳۸۸و در آستانه برگزاری امتحانات پایان نیمسال اول ،نگرانی و احساس ناامنی موجود را دوچندان کرده و بی اطلاعی از دلیل بازداشت و وضعیت کنونی و آینده ایشان نگرانی های بسیار جدی را در میان استادان،دانشجویان و خانواده های آنان پدید آورده است.

شخصیت علمی،متعهد،فاضل پرتلاش و مشی بسیار معتدل دکتر عرب مازار(با سابقه درخشان ایثارگری در دوران جنگ تحمیلی)در کنار پرهیز همیشگی ایشان از ورود به رویه های غیر متعارف در محیط دانشگاهی، برای همه استادان،کارکنان و دانشجویان روشن و مثال زدنی است. پرسش مهم استادان و دانشجویان این دانشکده این است که جرم ایشان که در زمان برگزاری دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری همچون بسیاری از افراد جامعه، بر اساس حقوق مسلم شهروندی و نیز ضرورت های انکار ناپذیر ملی و اسلامی در ستاد یکی از چهار نامزد رسمی ریاست جمهوری فعالیت کرده اند چیست؟ ایا چنین فعالیت هایی توسط یک استاد دانشگاه در شرایطی که فعالیت برای برگزاری پرشور انتخابات وظیفه ای همگانی،ملی،قانونی و شرعی به شمار می رود، جرم تلقی می شود ومستوجب احضارهای پیاپی به نهادهای امنیتی و بازداشت است؟

جناب آقای دکتر شریعتی

در این مقطع حساس وظیفه خود می دانیم به جنابعالی عرض کنیم که: کشور و دانشگاه برای حل مسائل جاری خود نیازمند آرامش، امکان گفتگو و تبادل نظر میان مردم و حکومت است و چنین محیطی نمی تواند از طریق ایجاد فضای امنیتی ،محروم کردن دانشجویان از تحصیل و دستگیری و اخراج اساتید از دانشگاه بوجود آید.

از اینرو ما مصرانه از شما می خواهیم هرچه سریعتر در جهت ازادی همکار عزیزمان جناب آقای دکتر عرب مازار و دانشجویان بازداشتی و لغو احکام تعلیقی دانشجویان این دانشکده و بازگشت آنان به فعالیت های علمی و آموزشی گام بردارید و در ایجاد فضای انسانی و نشاط علمی در محیط دانشگاه با ما هم رای شوید.

اسامی اساتید امضا کننده:
-حسن طائی ۲-مصطفی شریف ۳-رضا پورطاهری ۴-عباس شاکری
۵-مهدی تکیه ۶-عبدالساده نیسی ۷-سهیلا پروین ۸-عبدالله طاهری
۹-نادر نعمت اللهی ۱۰-ابوالفضل زندی نیا ۱۱-حجت الله میرزایی ۱۲-حمیدرضا نواب پور
۱۳-حسن رشیدی ۱۴-محمد جواد زالی ۱۵-رضا عاصی ۱۶-لطف علی بخشی
۱۷-محمدقلی یوسفی ۱۸-علی اصغر بانویی ۱۹-محمود ختایی ۲۰-بهروز هادی زنوز
۲۱-علی صادقی تهرانی ۲۲-مرتضی چینی چیان ۲۳-مهدی جهرمی ۲۴-محمدولی کیانمهر
۲۵-محمد بامنی مقدم ۲۶-محمد ستاریفر ۲۷-حمید بهمن پور

در پی این نامه که برای نخستین بار در رسانه ها منتشر می شود و همچنین نامه اساتید دانشکده اقتصاد به مسئولان قویه قضائیه برای آزادی همکار دربندشان ، شریعتی موضع بسیار تندی گرفت و در گفت و گو های مختلف با ادبیاتی بسیار تند و ناپسند و با نام بردن برخی از اساتید دانشکده اقتصاد آنها را عامل تحریک دانشجویان علیه نظام و مقدسات نامید!.

دو سال پیش جمعی از دانشجویان این دانشگاه در نامه ای به وزیر وقت علوم خواستار برکناری شریعتی از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی شده بودند که با بی توجهی روبرو شد تا چالش ها در این دانشگاه ادامه پیدا کند.

در آن زمان دانشجویان دلیل اعتراض خود را اینگونه بیان کرده بودند:« اعلام غیرقانونی انحلال انجمن اسلامی دانشجویان، ایجاد محدودیت برای کلیه ی انجمن های مستقل دانشجویی، عدم ارائه مجوز برگزاری انتخابات شوراهای صنفی، توقیف نشریات دانشجویی و عدم ارائه مجوز به متقضیان در طول دوره مدیریت، ایجاد جو وحشت و خفقان در دانشگاه از طریق برخوردهای دون شأن نظام آموزشی عالی و دور از موازین اسلامی، برخورد فیزیکی، توهین، ضرب و شتم و فحاشی از سوی کارکنان دانشگاه و ماموران حراست و از همه غم انگیزتر و باورنکردنی تر صدور حکم محرومیت از تحصیل، در روندی کاملا غیر قانونی برای نزدیک به سی دانشجوی دانشگاه علامه که تنها گناهشان نقد مسالمت آمیز و دلسوزانه ی این رویه های غیرقانونی بوده است، تنها بخشی از مصادیق این سوءمدیریت متحیرکننده است.»

با بحران های جدیدی که رئیس دانشگاه علامه طباطبایی علیه اساتید و دانشجویان در پیش گرفته است روز گذشته عباسپور نماینده مجلس و عضو کمیسیون آموزش خواستار پاسخگویی رئیس این دانشگاه به برخورد های اخیر شد

منبع:خبرنامه امیرکبیر

No comments:

Post a Comment