Sunday, 17 January 2010

ده دانشجو در سنندج دستگیر شدند

ده دانشجوی شرکت کننده در دومین سالگرد مرگ ابراهیم لطف اللهی در حالی دستگیر شده اند که هنوز برخی از دستگیرشدگان اولین مراسم یادبود این دانشجوی کرد، علیرغم اتمام قانونی دوره حبس ، آزاد نشده و پرونده مرگ مشکوک لطف اللهی نیز به بایگانی سپرده شده است. صالح نیکبخت، وکیل پرونده لطف اللهی و برخی از دستگیرشدگان روز پنج شنبه هم در تماس تلفنی به روز می گوید: " خانواده موکل های بنده و بسیاری از بازداشت شدگان از دلایل و علت بازداشت و همچنین مکان نگهداری آنها مطلع نیستند".

به نقل از مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران عصر روز پنج شنبه 24 دی ماه دست کم 10 تن از دانشجویان شرکت کننده در مراسم دومین سالگرد مرگ ابراهیم لطف اللهی دانشجوی کرد، به صورت پراکنده توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

در این مراسم که با دعوت خانواده لطف اللهی و اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد برگزارشده بود، سخنگوی جبهه متحد کرد و جمعی از اعضای اصلی اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد دستگیر شدند.

انشتار این خبر در حالیست که یکی از اعضای سازمان حقوق بشر کردستان در مصاحبه با رادیو زمانه گفته است نیروهای انتظامی و امنیتی از ساعاتی پیش از برگزاری مراسم، محوطه‏ برگزاری مراسم را که گورستان «بهشت محمدی» سنندج بوده است، تحت تدابیر شدید امنیتی درآورده و حضور بسیار گسترده و چشم‏گیری در آن‏جا داشته اند.

کاوه قاسمی کرمانشاهی در مصاحبه با این منبع خبری، با اعلام اسامی دستگیر شدگان افزوده است: "مختار زارعی، عضو شورای مرکزی «جبهه‏ی متحد کرد»، مهدی دعاگو، دبیر اتحادیه‏ی دمکراتیک دانشجویان کرد، آزاده‏ لطف‏اللهی پور، خلیل شهبازی، لقمان احمدی، دارا حسینی، سیوان اداک، امید شیخی و همچنین یک فعال دانشجویی دانشگاه کردستان اهل لرستان و یک تن دیگر که تاکنون هویت آنها مشخص نشده است از جمله دستگیر شدگان روز پنج شنبه بودند".

این فعال حقوق بشر که خود شاهد دستگیری برخی از دانشجویان بوده، از احتمال شناسایی قبلی بعضی از فعالین کرد توسط نیروهای امنیتی خبر داده و افزوده است: "مختار زارعی سخنگوی جبهه ی متحد کرد را از ماشین پیاده و بقیه را که در دو گروه جداگانه حضور داشتند، دستگیر کردند".

در همین ارتباط یکی از نزدیکان مختار زارعی در جبهه متحد کرد که نخواست نامش ذکر شود با اشاره به پیگیری خانواده بازداشت شدگان در تماس تلفنی با روز می گوید: "اگر چه به طور رسمی هیچگونه اطلاعی از محل بازداشتیهای روز پنج شنبه در دست نیست، ولی برخی از منابع امنیتی به طور نیمه رسمی به خانواده ها گفته اند فرزندانشان در تا اطلاع ثانوی در ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج نگهداری خواهند شد."

از سوی دیگر صالح نیکبخت وکیل یکی از دستگیر شدگان در ارتباط با هویت دستگیرشدگان به روز می گوید: " دستگیرشدگان یا ازدانشجویان فعلی اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد می باشند و یا از دانشجویانی هستند که قبل از فارغ التحصیلی عضو این اتحادیه بوده و همچنان ارتباط خود را با اتحادیه حفظ کرده اند".

وی با اشاره به اینکه علت دستگیری این افراد مشخص نیست، گفت: "با توجه به اینکه دانشجویان قبل از مراسم تصمیم گرفته بودند فقط برای مراسم فاتحه خوانی بر سر مزار ابراهیم لطف اللهی حاضر شوند و در مراسم نیز هیچگونه سخنرانی یا شعاری داده نشده بود، معلوم نیست دلایل بازداشت آنها چه بوده است".

این وکیل دادگستری با اعلام بی خبری خانواده دانشجویان از وضعیت بازداشت شدگان افزود: " تا عصر دیروز هیچ یک از خانواده های موکلان بنده و دیگر بازداشت شدگان از دلایل یا علت بازداشت و همچنین مکان نگهداری مطلع نشده اند
منبع:
خبرگزاری هرانا

No comments:

Post a Comment