Thursday, 7 January 2010

بازداشت گسترده دانشجویان در ایران

منابع دانشجویی اعلام کرده‌اند که بیش از ۸۰ دانشجو در مشهد در بازداشتگاه‌های اطلاعات و پلیس امنیت این شهر به‌سر می‌برند.

این دانشجویان جزو ده‌ها دانشجویی هستند که در روز‌های اخیر در شهر مشهد بازداشت شده‌اند. مقام‌های قضایی این شهر برای آزادی گروهی از این دانشجویان، وثیقه‌هایی ۱۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته‌اند.

آن‌طور که خبرنامه امیرکبیر گزارش کرده است، پس از حمله نیرو‌های لباس شخصی به تجمع اعتراض‌آمیز دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد (نهم و دهم دی ماه)، بیش از ۲۵۰ دانشجو دستگیر شده‌اند.

یکی از دانشجویان آزاد شده به این خبرنامه گفته که دانشجویان بازداشتی در شرایط نامناسبی به‌سر می‌برند و از سوی بازجویان، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تحت فشار‌ شدید قرار دارند.

دانشجویان دانشگاه‌های آزاد، فردوسی، خیام و سجاد مشهد اعلام کرده‌اند در صورت ادامه بازداشت همکلاسی خود، اعتصاب خواهند کرد و امتحانات پایان ترم را تحریم و لغو می‌کنند.

دانشجویان معترض در برخی دانشگاه‌های کشور نیز در اعتراض به بازداشت همکلاسی‌های خود از شرکت در امتحانات پایان ترم خودداری کرده‌اند.

با وجود تهدید مسئولان آموزش عالی ایران، تاکنون بیش از ۴۰ امتحان دانشگاه امیرکبیر در سه روز گذشته لغو شده است.

احضار دانشجویان ادامه دارد
در ادامه اعمال فشار‌ها به فعالان دانشجویی، وب‌سایت ادوار‌نیوز از احضار بیش از ۱۵۰ دانشجوی کرمان به کمیته انضباطی خبر داده است.

احضار این دانشجویان پس از برگزاری تجمعات اعتراضی در دانشگاه باهنر کرمان در روزهای ۱۳ آبان و ۱۶ آذر و همچنین برپایی مراسم بزرگداشت آیت‌الله منتظری، صورت گرفته است.

آن‌طور که ادوار‌نیوز گزارش کرده، تاکنون برای حدود ۵۰ دانشجو، احکام «محرومیت از تحصیل به مدت یک ترم و تسهیلات رفاهی دانشگاه» صادر شده است.

این وب‌سایت همچنین از بازداشت مرتضی سمیاری، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم در تهران خبر داده است.

پیش از وی، سه عضو دیگر دفتر تحکیم؛ مهدی عربشاهی، بهاره هدایت و میلاد اسدی بازداشت شده بودند.

وب‌سایت کلمه نیز گزارش کرده که روزسه شنبه، بهرنگ تنکابنی سردبیر نشریه فرهنگ و آهنگ و کیوان فرزین، منتقد هنری در دفتر این نشریه بازداشت شده‌اند.

براساس آمار وب‌سایت جرس، طی در هفته‌‌های اخیر، ۱۲ عضو نهضت آزادی و بستگان آنها، ۱۰ مشاور میرحسین موسوی، سه مشاور مهدی کروبی، ۱۷ روزنامه‌نگار، هفت عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، شش عضو جبهه مشارکت، چهار عضو جبهه ملی، ۱۲ بهایی و ۹ فعال زنان و حقوق بشر بازداشت شده‌اند
منبع:خبرنامه امیرکبیر

No comments:

Post a Comment